Номер 29 (1469), 8.08.2019

АМБРОЗIЯ ПОЛИНОЛИСТА
(Ambrosia artemisiifolia L.)

ЗЛIСНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР`ЯН. Походить з Пiвнiчноï Америки.


Однорiчна трав`яниста рослина. Розмножуεться лише насiнням, яке утворюεться у великiй кiлькостi.

Добре розвиненi рослини можуть дати по 30-40 тис. насiнин. Свiжозiбране насiння не проростаε, 4-6 мiсяцiв воно перебуваε в станi бiологiчного спокою. Незрiле насiння (у фазi молочноï й восковоï стиглостi) здатне дозрiвати та в подальшому проростати.

Чим глибше насiння амброзiï перебуваε в грунтi, тим воно довше залишаεться життεздатним.

У польових умовах рослини амброзiï зростають у середньому до 1 м заввишки i до 1-2 см завтовшки (в нижнiй частинi стебла). Цвiте у серпнi, вереснi, переважно вiтрозапильна рослина.

Амброзiя полинолиста засмiчуε всi польовi культури, особливо просапнi та зерновi, а також городи, сади, виноградники, луки, пасовища, полезахиснi лiсосмуги. Часто зустрiчаються на узбiччях залiзниць, шосейних i грунтових дорiг, по берегах рiчок i ставкiв, на пустищах i iнших необроблюваних землях, на вулицях, присадибних дiлянках населених пунктiв, скрiзь, де порушений природний рослинний покрив.

ШКОДОЧИННIСТЬ A. artemisiifolia в районах масового поширення винятково велика. Вона складаεться зi зниження врожайностi сiльськогосподарських культур, засмiчення врожаю сiльськогосподарських культур, погiршення якостi кормiв, зниження продуктивностi пасо-вищ i негативного впливу на здоров`я людей.


Амброзiю полинолисту з повним правом можна назвати екологiчно небезпечним бур`яном, тому що вона завдаε шкоду не тiльки сiльськогосподарським культурам, а й здоров'ю людини. Добре вiдомо, що пилок амброзiï викликаε у людей захворювання - амброзiйний полiноз. У перiод цвiтiння амброзiï вiд цього захворювання страждаε величезна кiлькiсть населення. У людей втрачаεться працездатнiсть, опухають слизовi оболонки верхнiх дихальних шляхiв та очi, з`являεться нежить i сльозотеча, розвиваεться астма.

ЗАХОДАМИ БОРОТЬБИ з амброзiεю ε обробка гербiцидами, правильне чергування сiльськогосподарських культур в сiвозмiнах, виривання поодиноких рослин з корiнням та проведення скошування на початку ïï цвiтiння.

Враховуючи велику шкiдливiсть амброзiï полинолистоï, як для сiльського господарства, так для здоров`я людини, боротьба з нею ε одним з важливих i першочергових завдань усiх землекористувачiв.

Управлiння Фiтосанiтарноï безпеки
Головного управлiння Держпродспоживслужби
в Одеськiй областi.