Номер 2 (1442), 25.01.2019
В мiському просторi 4City вiдбулась презентацiя книги журналiстки Олесi Яремчук "Нашi Iншi. Iсторiя украïнського рiзноманiття".
"Нашi Iншi" - медiапроект про нацiональнi меншини i життя етнiчних спiльнот в Украïнi. Iдея виникла в 2015 роцi. Надихнуло авторку до написання те, що в дитинствi вона жила в багатонацiональному будинку у Львовi, де мешкали украïнцi, росiяни, вiрмени, εвреï. Олеся в своïй книзi хотiла показати, що поруч з нами живе багато цiкавих людей, зi своïми традицiями, культурою, але нас об'εднуε те, що ми живемо в однiй краïнi. Назва книги пiдкреслюε: ми повиннi приймати людей з iншою нацiональною ознакою та мирно спiвiснувати з ними, бо вони - "нашi". Основна iдея проекту показати цю проблематику на фонi певноï родини.
Розпочала Олеся з того, що прочитала багато лiтератури про рiзнi етноси, склала приблизний список нацiональностей та мiсця ïх проживання. Разом з журналiсткою мандрували фотографи та вiдеографи. В останнiх репортерських подорожах брав участь Сергiй Полежака, який створив короткi вiдеоiсторiï до книжки. Ïх незабаром можна буде переглянути у вiльному доступi в iнтернетi.
"Кожен читач тепер зможе взяти цi тексти в дорогу й читати в мандрах, - каже авторка книги. - Менi здаεться, що саме в книжковому форматi моï iсторiï краще сприймаються, бо становлять εдине цiле. Паперове видання цiнне зокрема й через поεднання в ньому текстовоï та вiзуальноï складовоï.
В книзi 14 iсторiй. В них показано життя етнiчних чехiв, туркiв-месхетинцiв, шведiв, лiптакiв, гагаузiв, волохiв та iнших. Знаходити героïв журналiстцi допомагали знайомi, голови сiльрад, мiсцевi вчителi.
Так, про гагаузiв Олесi розповiв колега Iван Капсамун, представник цiεï нацiональностi. Завдяки цьому репортерка потрапила до села Виноградiвка Одеськоï областi.
А от репортаж в Бродах не було заплановано. Олеся приïхала туди, щоб знайти матерiали для своεï дисертацiï, але дiзналася вiд директора iсторичного музею, що в мiстi i досi живе жiнка, яка бачила, як нiмцi вбивали εвреïв пiд час Другоï свiтовоï, - Софiя Соломонiвна Полiнер. Спочатку хтось сказав, що вона померла, бо на цвинтарi ïй наперед зробили пам`ятник. Але жiнка живе, хоча через важку хворобу так i не змогла зустрiтися з журналiсткою. Тому про життя Софiï Соломонiвни розповiли ïï родичi.
На презентацiю книги до Одеси приïхала з Виноградiвки Ольга Колексиз, що керуε Центром гагаузькоï культури, разом зi своïм онуком Вiтiром. Вони декламували вiршi та спiвали гагаузькi пiснi, навiть навчили присутнiх декiльком словам. Наприклад, "туз" - це сiль, "шерап" - вино, "берекетлi олсун" - смачного. Книгу Олесi Яремчук можна знайти в нацiональнiй науковiй бiблiотецi та в обласнiй бiблiотецi iм. Грушевського.
Ганна МАРУЩЕНКО.