Номер 22 (1462), 20.06.2019
Страховий стаж - перiод (строк), протягом якого особа пiдлягаε загальнообов`язковому державному пенсiйному страхуванню та за який щомiсяця сплачено страховi внески в сумi, не меншiй за мiнiмальний страховий внесок.
Перiоди трудовоï дiяльностi та iншi перiоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсiï до 1 сiчня 2004 року, зараховуються до страхового стажу в порядку i на умовах, передбачених ранiше чинним законодавством. Основним документом, що пiдтверджуε стаж до 1 сiчня 2004 року, ε трудова книжка. У разi якщо трудова книжка вiдсутня або в неï не внесено вiдповiдних записiв, трудовий стаж встановлюεться на пiдставi iнших документiв, виданих за мiсцем служби, роботи, навчання, а також архiвними установами. Тобто подаються, вiдповiдно, свiдоцтво про освiту або диплом, вiйськовий квиток чи довiдки. Такi умови передбачено Порядком пiдтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсiй за вiдсутностi трудовоï книжки або вiдповiдних записiв у нiй, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украïни вiд 12.08.1993 № 637.
Законом Украïни "Про пенсiйне забезпечення" передбачено зарахування до страхового стажу окремих перiодiв роботи до 1 сiчня 2004 року, вiдомостi про якi в трудову книжку не вносилися.
Наприклад, статтею 56 ЗУ "Про пенсiйне забезпечення" передбачено, що до 1 сiчня 2004 року до страхового стажу зараховуються перiоди проживання дружин осiб офiцерського складу, прапорщикiв, мiчманiв i вiйськовослужбовцiв надстроковоï служби з чоловiками в мiсцевостях, де не було можливостi для ïх працевлаштування за спецiальнiстю, але не бiльше як 10 рокiв.
Для пiдтвердження перiоду проживання дружин осiб офiцерського складу, прапорщикiв, мiчманiв i вiйськовослужбовцiв надстроковоï служби з чоловiками в мiсцевостях, де не було можливостi для ïх працевлаштування за спецiальнiстю, подаються довiдки, виданi командирами (начальниками) вiйськових частин, вiйськово-навчальних (навчальних) закладiв, пiдприεмств, установ та органiзацiй в порядку, який визначаε Мiноборони. При цьому для дружин вiйськовослужбовцiв, звiльнених з дiйсноï вiйськовоï служби до 1 сiчня 1990 року, перiод проживання з чоловiками в мiсцевостях, де не було можливостi для ïх працевлаштування за спецiальнiстю, пiдтверджуεться довiдками, якi видають вiйськовi комiсарiати.
Зважаючи на те, що на сьогоднi певну кiлькiсть вiйськових частин, якi дiяли за часiв Радянського Союзу, було розформовано, документом, що пiдтверджуε перiод проживання дружин разом iз чоловiками в мiсцевостях, де не було можливостi для ïх працевлаштування за спецiальнiстю, може бути довiдка, видана Галузевим державним архiвом, вiйськовим комiсарiатом (за наявностi в Галузевому державному архiвi Мiнiстерства оборони Украïни та вiйськовому комiсарiатi вiдповiдних документiв). Додатково пiдтверджуεться факт розформування вiйськовоï частини.
Страховий стаж пiсля 1 сiчня 2004 року обчислюεться винятково за умови сплаченого (сплачених) εдиного внеску (страхових внескiв) за даними, що мiстяться в системi персонiфiкованого облiку.
Отже перiоди, коли дружина вiйськовослужбовця перебувала разом iз чоловiком в мiсцевостях, де не було можливостi для ïх працевлаштування за спецiальнiстю, зараховуються до ïï страхового стажу за наявностi таких умов:
- шлюб було укладено офiцiйно;
- чоловiк проходив вiйськову службу на офiцерськiй посадi або на посадi мiчмана, прапорщика чи проходив надстрокову службу;
- в особовiй справi колишнього вiйськовослужбовця мiстяться данi про дружину, яка перебувала з ним за мiсцем служби;
- дружина попередньо здобула певну спецiальнiсть (пiдтверджуεться свiдоцтвом, дипломом);
- проживання в такiй мiсцевостi було у перiод до 01.01.2004 року;
- вiдповiдно до записiв у трудовiй книжцi в зазначений перiод жiнка не працювала, не мала дiтей вiком до 3 рокiв;
- до страхового стажу зараховуεться перiод не бiльше як 10 рокiв.
Центральне об'εднане УПФУ в м. Одесi.