Номер 25 (1465), 11.07.2019
Пенсiйне законодавство: роз'яснення спецiалiста
Вiдповiдно до статтi 1219 Цивiльного кодексу Украïни (далi - ЦКУ) до складу спадщини не входять права та обов'язки, що нерозривно пов'язанi з особою спадкодавця зокрема: особистi немайновi права; право на участь у товариствах i право членства в об'εднаннях громадян, якщо iнше не визначено законом або ïх установчими документами; право на вiдшкодування шкоди, завданоï калiцтвом або iншим ушкодженням здоров'я; права на алiменти, пенсiю, допомогу або iншi виплати, встановленi законом; права та обов'язки особи як кредитора або боржника (що нерозривно пов'язанi з особою).
Отже до спадкоεмцiв не переходить право на одержання пенсiï спадкодавця. Проте, якщо ще за життя спадкодавця йому було нараховано, але не виплачено пенсiю (або заробiтну плату, стипендiю, алiменти, допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатнiстю, вiдшкодування у зв'язку з калiцтвом або iншим ушкодженням здоров'я, iншi соцiальнi виплати), ця не отримана спадкодавцем за життя грошова сума входить до складу спадщини.
Щодо права на одержання дивiдендiв акцiонерного товариства, то вiдповiдно до законодавства Украïни акцiï ε цiнними паперами. Згiдно зi статтею 178 УКЦ цiннi папери як об'εкти цивiльних прав можуть вiльно вiдчужуватись або переходити вiд однiεï особи до iншоï в порядку правонаступництва або спадкування, про що зазначаεться в установчих документах акцiонерного товариства. Отже разом iз переходом права власностi на цiннi папери (акцiï) до спадкоεмцiв переходить право успадкувати суму дивiдендiв, якi нараховувалися на iм'я померлого спадкодавця до моменту реεстрацiï спадкодавцями права власностi на акцiï.
Варто зазначити, що до спадщини входять також борговi зобов'язання спадкодавця. Однак спадкоεмець, який прийняв спадщину, вiдповiдаε за борги спадкодавця лише в межах вартостi успадкованого ним майна.
Пiдготовлено юридичним управлiнням
Головного управлiння Пенсiйного фонду Украïни
в Одеськiй областi.