Номер 44 (1437), 7.12.2018

ЛЕГАЛIЗАЦIЯ ЗАРОБIТНОÏ ПЛАТИ

Вiдповiдно нинi чинному пенсiйному законодавству встановлена пряма залежнiсть розмiрiв пенсiй вiд страхового стажу й заробiтку, з якого фактично сплаченi страховi внески до Пенсiйного фонду.

Тобто в страховий стаж при виходi на пенсiю враховуються тiльки тi перiоди, у яких вiдбувалося нарахування й за якi повнiстю сплаченi страховi внески iз заробiтноï плати в сумi не меншоï мiнiмального страхового внеску, зарахування страхового стажу здiйснюεться пропорцiйно сплаченим страховим внескам. Бувають ситуацiï, коли людям за рiк роботи зараховуεться менше мiсяця страхового стажу. А низька заробiтна плата даε низький коефiцiεнт заробiтку, який ураховуεться при обчисленнi пенсiï. Якщо з якихось причин роботодавець не платить внески на загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування за своïх найманих працiвникiв (причиною може бути й виплата заробiтноï плати в "конвертах" без сплати страхових внескiв, i нарощування заборгованостi як з виплати заробiтноï плати, так i зi сплати страхових внескiв), то перiоди, за якi не сплаченi внески, "випадають" зi страхового стажу найманого працiвника й не включаються в заробiток для розрахунку розмiру пенсiï.

Розмiр мiнiмального страхового внеску з 01.01.2018 г. становить 819,06 грн, (3723 грн х 22 % = 819,06 грн). Якщо така (або бiльша, з бiльшоï суми заробiтноï плати) сума внеску за мiсяць пiдприεмством сплачена за кожного працюючого в повному обсязi, то до страхового стажу працiвникам також зарахований повний мiсяць. Коли найманий працiвник буде оформлений на неповну ставку iз заробiтною платою менше мiнiмального розмiру, роботодавець повинен сплатити внески з мiнiмальноï заробiтноï плати, вiдповiдно, страховий стаж такому працiвниковi зарахуεться в повному обсязi (частина п'ята статтi 8 Закону Украïни вiд 28.12.2014 № 77-VIII).

Щомiсяця до Пенсiйного фонду Украïни надходить перелiк страхувальникiв, якi виплачують заробiтну плату застрахованим особам менше мiнiмального розмiру, установленого законодавством. Спецiалiстами територiальних органiв ПФУ проводиться аналiз i обробки спискiв. За результатами чого виявляються страхувальники, якi фактично недоплачують заробiтну плату i εдиний соцiальний внесок. Територiальнi органи Пенсiйного фонду Украïни, використовуючи данi реεстру застрахованих осiб, надають iнформацiйнi вiдомостi контролюючим органам i органам виконавчоï влади з метою запобiгання порушень законодавства про роботу з боку роботодавця. Данi реεстру застрахованих осiб формуються з вiдомостей, якi подаε роботодавець у щомiсячнiй звiтностi по εдиному соцiальному внеску - за найманих осiб, а фiзична особа - пiдприεмець у рiчнiй звiтностi по εдиному соцiальному внеску - за себе. Наслiдком допущення помилок у звiтностi ε недостовiрнi вiдомостi в реεстрi застрахованих осiб, данi якого використовуються для призначення пенсiй i для iнформування контролюючих органiв. Тому у випадку виникнення питань i з метою недопущення помилок роботодавцям необхiднε при формуваннi звiтiв звертатися до спецiалiстiв територiальних органiв Пенсiйного фонду Украïни за мiсцем реεстрацiï.

На сьогоднiшнiй день, зареεструвавшись на ВЕБ-порталi Пенсiйного фонду Украïни, кожна застрахована особа маε можливiсть контролювати свою зарплату й майбутню пенсiю, перевiряти факт сплати внескiв i суму, з якоï вони перелiчуються.