Номер 36 (1429), 12.10.2018
Коли настаε час пенсiйного вiку й треба оформлювати пенсiю, багато хто дiзнаεться, що розмiр ïх пенсiï ε набагато меншим, нiж розраховували, а для декого взагалi втрачено право на призначення пенсiï.
Прагматичнi εвропейцi пильно слiдкують за кiлькiстю коштiв, якi перераховано на пенсiйне страхування, бо вiд цiεï суми залежить розмiр пенсiï в майбутньому, та регулярнiстю вiдрахувань, щоб не припустити факту несплати страхових внескiв.
Сьогоднi це актуально, як нiколи. Адже якщо людина отримуε велику зарплату, це ще не ε гарантiεю високоï пенсiï: заробiтки, з яких не були сплаченi пенсiйнi внески, не беруться до уваги пiд час розрахунку розмiру пенсiï. До того ж для багатьох наших громадян ε "нормою" отримання зарплатнi в "конвертах". Такий нелегальний заробiток не хвилюε пересiчного громадянина на початку свого трудового шляху. Лише с наближенням пенсiйного вiку виникають думки про легальний розмiр зарплати, а час вже втрачено безповоротно. От i виходить, що буцiмто працювали, а пенсiï обмаль.
З 1 сiчня 2004 року наша краïна перейшла до системи пенсiйного страхування. Законом Украïни "Про загальнообов`язкове державне пенсiйне страхування" введено термiн "страховий стаж" - перiод, протягом якого особа пiдлягаε загальнообов`язковому державному пенсiйному страхуванню та за який щомiсяця сплаченi страховi внески в сумi не меншiй, нiж мiнiмальний страховий внесок.
Формула розрахунку пенсiй встановлюε пряму залежнiсть розмiру пенсiï вiд страхового стажу та заробiтку, з якого сплачувались внески. Для зарахування до страхового стажу одного робочого мiсяця в повному розмiрi сума сплачених щомiсяця внескiв маε бути не меншою за мiнiмальний страховий внесок, обчислений iз мiнiмальноï заробiтноï плати.
Вiдтепер важливо не тiльки скiльки рокiв людина працювала, а й протягом якого перiоду вона сплачувала страховi внески до Пенсiйного фонду i з якого заробiтку сплачувались цi внески.
Також однiεю з головних i найважливiших умов соцiального страхування, яка стосуεться включення перiодiв трудовоï дiяльностi кожноï людини до ïï страхового стажу, ε щомiсячна сплата роботодавцями εдиного внеску на загальнообов`язкове державне соцiальне страхування до органiв Державноï фiскальноï служби Украïни вiд iменi цiεï людини та за неï.
Вiдомостi про заробiтну плату та сплаченi страховi внески зберiгаються в реεстрi застрахованих осiб Державного реεстру загальнообов`язкового державного соцiального страхування Украïни. Усi данi персонiфiкованi.
Вiдсутнiсть даних про сплату внескiв не даε можливостi врахувати данi перiоди роботи працiвникам пiдприεмств для призначення або перерахунку пенсiй. Також вiдсутнiсть даних про сплату внескiв впливаε на розмiр допомоги по безробiттю, на розрахунок виплати по листкам непрацездатностi, тощо.
До речi, страховий персонiфiкований облiк внескiв маε ще одну досить важливу перевагу. Уявiть, що пiдприεмство, установа або фiрма, де ви працювали, перестали iснувати. Документи не збереглись. У такому випадку εдине джерело вiдомостей про заробiтну плату та сплаченi внески - персонiфiкований облiк внескiв.
На сьогоднiшнiй день, зареεструвавшись на веб-порталi Пенсiйного фонду Украïни, кожна застрахована особа маε можливiсть контролювати свою зарплату та майбутню пенсiю, перевiряти факт сплати внескiв та суму, з якоï вони перераховуються.
Слiд вiдмiтити, що з травня поточного року вже запроваджено СМС-iнформування. За допомогою СМС-повiдомлень Пенсiйний фонд iнформуε по наступним тематикам:
- працюючих осiб: про сплату страхових внескiв та розмiр страхового стажу починаючи з 2004 року;
- пенсiонерiв: про реεстрацiю в системi iнформацiйних розсилок, про призначення (перерахунок) пенсiï, про оновлення (припинення) виплати пенсiï, про необхiднiсть звернення до Пенсiйного фонду Украïни для пiдтвердження даних про особу, про утримання з пенсiйноï виплати.
У зв`язку з цим запрошуεмо всiх бажаючих, з числа пенсiонерiв та застрахованих осiб, завiтати до вiддiлу обслуговування громадян Пенсiйного фонду i надати вiдповiднi контактнi данi мобiльного зв`язку та згоду на отримання СМС-повiдомлень вiд пенсiйноï служби.
А ще знайте та пам`ятайте, права найманих працiвникiв захищено статтею 16 вищезазначеного Закону, згiдно з якою застрахованi особи мають право вимагати вiд пiдприεмства-роботодавця сплати страхових внескiв у повному обсязi, у тому числi в судовому порядку.
Пенсiйний фонд нагадуε, що кожна гривня несплачених внескiв - це недоотримана пенсiя застрахованою особою, а для конкретноï людини може бути вiдсутнiсть права на пенсiйне забезпечення, втрата страхового стажу.