Номер 07 (1539), 25.03.2021

Чи повинен новий покупець квартири сплачувати борги попереднiх власникiв?

Тема укладення договорiв купiвлi-продажу майна завжди була актуальною для населення. Про нюанси, на якi варто звертати увагу покупцям квартири аби не потрапити у пастку, розповiдає юристка Третього одеського бюро правовоï допомоги Тетяна ДIМОВА.

Досить поширеною є ситуацiя, коли пiдприємства, якi надають комунальнi послуги:

1) змушують нових власникiв нерухомостi погашати борги "за попереднiх власникiв";

2) включають цю заборгованiсть до особового рахунку нових власникiв;

3) вiдмовляються укладати з власниками новi договори про надання житлово-комунальних послуг.

Увага! Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 Закону Украïни "Про житлово-комунальнi послуги" (далi Закон) передбачене право споживача одержувати вчасно та вiдповiдноï якостi житлово-комунальнi послуги згiдно iз законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Пункт 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону вказує на обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальнi послуги у строки, встановленi договором або законом.

Отже, згiдно iз зазначеними нормами, споживачi зобов'язанi оплатити житлово-комунальнi послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Новий власник майна не зобов'язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що вiн не брав на себе обов'язку з ïх сплати.

Вiдповiдно до ч. 3 ст. 7 Закону "Про особливостi здiйснення права власностi у багатоквартирному будинку" у разi вiдчуження квартири чи нежитлового примiщення передбачено набуття новим власником усiх обов'язкiв попереднього власника як спiввласника.

Увага! Зазначена стаття регулює обов’язки спiввласникiв багатоквартирного будинку, а не обов’язок по сплатi житлово-комунальних послуг!

До обов’язкiв спiввласникiв багатоквартирного будинку входить:

— належне утримання, експлуатацiя, реконструкцiя, реставрацiя, поточного i капiтального ремонтiв;

— технiчне переоснащення спiльного майна багатоквартирного будинку пропорцiйно до його частки спiввласника.

Тобто вищевикладене дає можливiсть дiйти до висновку, що у цьому випадку йдеться про перехiд обов’язкiв вiд попереднього власника до нового саме як спiввласника багатоквартирного будинку, а не боргiв попереднього власника з оплати житлово-комунальних послуг.

Отже, ЧИННИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО обов’язку покупця квартири сплачувати борги попереднiх власникiв (наймачiв) квартири за отриманi ними ранiше житлово-комунальнi послуги, якщо це прямо не оговорено в договорi купiвлi-продажу.

Якщо новому власнику в його особовий рахунок включили борги попереднiх власникiв або якщо з ним вiдмовляються укладати новий договiр про надання житлово-комунальних послуг, потрiбно:

1. Звернутись листом до вiдповiдних пiдприємств, що надають житлово-комунальнi послуги з проханням укласти договiр про надання житлово-комунальних послуг;

2. У випадку вiдмови — звернутися до суду з позовною заявою про зобов’язання укласти договiр про надання вiдповiдноï житлово-комунальноï послуги або про зобов’язання виключити з облiку по особовому рахунку заборгованiсть попереднiх власникiв квартири.

Увага! При укладаннi договору купiвлi-продажу нерухомого майна ви маєте право вимагати вiд продавця нерухомостi довiдку про вiдсутнiсть боргiв за житлово-комунальнi послуги.

Довiдково! 1 вересня 2020 року Верховний суд прийняв постанову у справi № 686/6276/19 за позовом новоï власницi квартири до комунального пiдприємства "Управляюча мунiципальна компанiя "Центральна" Хмельницькоï мiськоï ради про зобов`язання виключити з облiку по ïï особовому рахунку заборгованiсть попереднiх власникiв квартири за перiод до 03 серпня 2018 року. Дану постанову можна переглянути за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/91366709.

Регiональний центр з надання безоплатноï вторинноï правовоï допомоги в Одеськiй областi:

вул. Льва Толстого, 6, м. Одеса, 65023. Контактний телефон: (048) 726-22-23.

Єдиний телефонний номер системи безоплатноï правовоï допомоги: 0-800-213103.

Електроннi адреси: office.odesa.legalaid@gmail.com, office.odesa@legalaid.od.ua.