Номер 17 (1410), 25.05.2018

Перерахунок пенсiï пiсля ïï призначення

Пенсiонерам, якi пiсля призначення пенсiï продовжують працювати, з 1 квiтня 2018 року проведено перерахунок пенсiï в автоматичному режимi.

Зважаючи на те, що органами Пенсiйного фонду Украïни такий перерахунок провадився вперше, на запитання щодо порядку та механiзму його проведення вiдповiдаε начальник Головного управлiння Пенсiйного фонду Украïни в Одеськiй областi Олександр БУРЯЧЕНКО.

- В чому новацiя квiтневого перерахунку?

- Статтею 42 Закону Украïни "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування" передбачено, що працюючим пенсiонерам провадиться перерахунок пенсiï кожнi два роки.

Ранiше для проведення такого перерахунку пенсiонеру необхiдно було звертатися з вiдповiдною заявою до територiального управлiння Пенсiйного фонду Украïни, витративши на це свiй особистий час.

Проте на сьогоднi змiнено порядок проведення перерахунку, i вiдтепер щороку з 1 квiтня без звернення пенсiонера органами Пенсiйного фонду автоматично перераховуються пенсiï тим особам, якi на 1 березня пiсля призначення чи попереднього перерахунку вiдпрацювали не менше як 24 мiсяцi. В такому ж порядку перераховуються пенсiï i тим, хто пропрацював менше як 24 мiсяцi, але пiсля призначення чи останнього перерахунку вже минуло два роки.

- В чому вiдмiннiсть перерахункiв тим, хто пропрацював два роки i тим, хто не набув два роки страхового стажу, але пiсля останнього перерахунку минуло два роки?

- Якщо пiсля призначення пенсiï чи попереднього перерахунку вiдпрацьовано два роки, за якi пiдприεмством сплачувались страховi внески, перерахунок здiйснюεться з урахування такого страхового стажу. При цьому визначаεться найбiльш вигiдний варiант перерахунку: по стажу чи по стажу i заробiтнiй платi.

Зазвичай пiсля призначення пенсiï особа працюε з меншим заробiтком, нiж той, з якого було обчислено пенсiю. Тому нерiдко буваε, що враховувати цей заробiток недоцiльно, оскiльки зменшуεться iндивiдуальний коефiцiεнт заробiтноï плати. В такому разi донараховуεться лише страховий стаж, набутий пiсля призначення чи останнього перерахунку. Заробiтна плата не змiнюεться.

У випадку, коли пiсля призначення пенсiï пенсiонер продовжуε роботу з бiльшою заробiтною платою, врахувавши яку збiльшиться iндивiдуальний коефiцiεнт заробiтку, пенсiя перераховуεться з урахуванням додатково набутих стажу та заробiтноï плати. Слiд зазначити, що при такому перерахунку збiльшення пенсiï буде бiльш суттεве. Якщо ж вiдпрацьовано менше нiж 24 мiсяцi (наприклад, пенсiонер ранiше звiльнився чи пiдприεмством внески сплачувались не в повному обсязi), але вiд дати останнього перерахунку вже минуло два роки, то в такому разi пенсiя перераховуεться лише по стажу. Заробiтна плата, з урахуванням якоï обчислюεться пенсiя, не переглядаεться.

- Якщо, наприклад, пенсiю призначено у травнi 2016 року, людина продовжуε працювати, але на 1 березня 2018 року не минуло ще два роки пiсля ïï призначення. Як бути?

- Пiдстав для автоматичного перерахунку з квiтня в такому разi немаε. Перерахунок буде проведено за умови звернення пенсiонера до територiального управлiння Пенсiйного фонду з вiдповiдною заявою пiсля того, як страховий стаж буде становить 24 мiсяцi пiсля дня, по який його ранiше було враховано.

Важливо зазначити, що такий перерахунок буде проведено з першого числа мiсяця, в якому надано заяву, якщо звернення вiдбулося до 15-го числа мiсяця i з першого числа наступного мiсяця, якщо звернулись пiсля 15-го числа.

- В яких ще випадках необхiдно працюючому пенсiонеру особисто звертатися за перерахунком пенсiï?

- Виключно за заявою пенсiонера провадиться перерахунок, якщо пенсiонер, який продовжував працювати, набув стаж, достатнiй для обчислення пенсiï в мiнiмальному розмiрi, що встановлюεться на рiвнi прожиткового мiнiмуму для непрацездатних осiб. Для чоловiкiв це 35 рокiв страхового стажу, для жiнок - 30 рокiв. Такий перерахунок провадиться незалежно вiд того, скiльки часу минуло пiсля призначення чи попереднього перерахунку. Пенсiя перераховуεться лише по стажу, i iндивiдуальний коефiцiεнт заробiтноï плати при цьому не переглядаεться.

Також за заявою провадиться перерахунок, якщо особа продовжувала працювати на пiдземних роботах, на роботах з особливо шкiдливими i особливо важкими умовами працi за Списком 1.

Законодавством передбачено, що за кожний рiк зазначених робiт до страхового стажу додатково зараховуεться по одному року. Для того, щоб скористатися цим правом, до заяви про перерахунок пенсiï обов'язково долучаються: уточнююча довiдка пiдприεмства за перiод роботи пiсля призначення пенсiï та копiï наказiв про затвердження результатiв атестацiï робочих мiсць.

- Як вiдомо, загальнообов'язковому державному пенсiйному страхуванню пiдлягають особи, якi здiйснюють догляд за iнвалiдом 1-оï групи. Чи буде проведено перерахунок, якщо пiсля призначення пенсiï особа не працювала, а здiйснювала такий догляд?

- Нi, не буде, оскiльки перерахунок пенсiï провадиться у випадку, коли пiсля призначення пенсiï людина продовжуε чи продовжувала працювати.

- Чи ε такi випадки, коли пiсля призначення пенсiï людина продовжуε працювати, але не маε права на перерахунок?

- Такий випадок один. Не передбачено перерахунок пенсiй за вислугу рокiв, якщо отримувачi таких пенсiй не досягли пенсiйного вiку. € декiлька категорiй працiвникiв, яким пенсiя призначаεться достроково за наявностi певноï кiлькостi рокiв роботи за спецiальнiстю. Це вчителi, лiкарi, артисти, працiвники авiацiï, локомотивних бригад та iнших професiй. Такi пенсiï призначаються за умови звiльнення з роботи, яка давала право на цей вид пенсiï. Але навiть якщо пiсля призначення пенсiï особа працювала на iнших роботах, то перерахунок пенсiï з урахування додатково набутого стажу буде проведено лише пiсля того, як вона досягне загальновстановленого пенсiйного вiку.

Головне управлiння
Пенсiйного фонду Украïни
в Одеськiй областi.