Номер 18 (1458), 23.05.2019

НАЙБIЛЬША НЕБЕЗПЕКА -
"МОВНI ФАНАТИКИ"

Новий мовний закон викликав бурну суперечку. Вiн маε як палких прихильникiв, переважно з т. зв. "групи 25 %" (тобто тих, хто голосував за П. Порошенка), так i нищiвних критикiв.

Нам здалося важливим та показовим звернутися до думок професора Романа ШПОРЛЮКА - видатного украïнського iсторика, дiйсного члена Наукового товариства iменi Шевченка i Украïнськоï вiльноï академiï наук, доктора iсторичних наук, колишнього директора Украïнського наукового iнституту Гарвардського унiверситету (Кембридж, Массачусетс, США).

"1 грудня мiльйони людей, якi вважають рiдною росiйську мову, проголосували за незалежнiсть. Виходячи з цього, громадяни, для яких украïнська - рiдна, отримують певнi полiтичнi i моральнi зобов`язання перед ними. Якщо ми дiлитимемо населення на "основне" та "нацiональну меншину", то незабаром зiткнемося з перспективою територiального й етнiчного розпаду Украïни".

"Народ Украïни за суттю своεю двомовний, росiйська мова - природна мова для мiльйонiв людей, якi мешкають в Украïнi".

"Якщо украïнська держава хоче завоювати i зберегти лояльнiсть своïх росiйськомовних громадян, вона повинна прив`язати ïх до Украïни. Нехай в Украïнi будуть кращi росiйськi театри, унiверситети, школи".

"Найлегший спосiб знищити Украïну - це розпочати украïнiзацiю неукраïнцiв... Найбiльшою небезпекою для незалежноï Украïни ε мовнi фанатики".

"Сучасна украïнська модерна нацiя не мусить бути обов'язково етнiчною в такому розумiннi, якому ïï приймали в Галичинi на початку ХХ ст.".

"Украïнська мова повинна зазвучати в Криму, на Донбасi, в Одесi, але ïï природне поширення там - процес, який вимагаε змiни поколiнь. Якщо ж ви хочете мати п`ятирiчний план украïнiзацiï - ви знищите Украïну".

"(Треба) вiдкинути думку, що украïнця впiзнають за тим, наскiльки вiн володiε украïнською мовою. Нинi украïнця необхiдно оцiнювати за тим, наскiльки вiн хороший як громадянин Украïни".

"Можна бути дуже хорошим росiйськомовним украïнцем".

"Не треба думати про украïнцiв та неукраïнцiв з етнiчного погляду, краще цiнувати той громадський договiр усiх громадян Украïни, пiдписаний 1 грудня 1991 року на референдумi, що став актом створення украïнськоï полiтичноï нацiï".

"Людям, якi живуть в Украïнi, мову треба знати, але одночасно гарантувати свободу говорити мовою, якою хочеш".