Номер 06 (1350), 24.02.2017
Згiдно з пп. 8 п. 1 ст. 40 Бюджетного кодексу Украïни розмiр мiнiмальноï заробiтноï плати визначаεться Законом про Державний бюджет на вiдповiдний рiк. Розмiр мiнiмальноï заробiтноï плати на 2017 рiк, затверджений Законом Украïни "Про Державний бюджет Украïни на 2017 рiк" вiд 21.12.2016 р. № 1801-VIII, складаε 3200 грн на мiсяць (або 19,34 грн за годину у погодинному розмiрi).
З 1 сiчня 2017 року жодному працiвнику, у тому числi у бюджетнiй сферi, не може нараховуватись заробiтна плата менше 3200 грн за повний мiсяць.
Незалежно вiд того, працюεте ви за наймом у юридичноï особи або у фiзичноï особи - пiдприεмця, вони ε для вас роботодавцями i зобов`язанi дотримуватись норм дiючого законодавства.
Роботодавець зобов`язаний щомiсяця нараховувати працiвнику за повний вiдпрацьований мiсяць заробiтну плату не менше, нiж у встановленому законодавством розмiрi, яка може складатися з: окладу, премiй, надбавок та iнших постiйних доплат.
Слiд звернути увагу, що також були внесенi змiни щодо самоï системи оплати працi (ст.6 Закону Украïни "Про оплату працi"). Згiдно з нею посадовi оклади потрiбно визначати на рiвнi не нижче за прожитковий мiнiмум для працездатних осiб, встановлений на 1 сiчня календарного року (у 2017 роцi - 1600 грн). I якщо нарахована заробiтна плата працiвника, який виконав мiсячну норму працi, складаεться лише з такого окладу, розмiр якого ε нижчим за законодавчо встановлений розмiр мiнiмальноï заробiтноï плати, роботодавець повинен здiйснити доплату до рiвня мiнiмальноï заробiтноï плати.
УВАГА! Правило нарахування зарплати не нижче мiнiмальноï не працюε, коли згiдно трудового договору робота проводиться на умовах неповного робочого часу, а також при невиконаннi працiвником в повному обсязi мiсячноï норми працi.
У цих випадках заробiтна плата нараховуεться пропорцiйно виконаному обсягу роботи. Також необхiдно пам`ятати, що у цьому випадку страховий стаж буде так само зараховуватись пропорцiйно.
У разi недотримання вищезазначених вимог законодавства про працю роботодавцi несуть фiнансову та адмiнiстративну вiдповiдальнiсть.
Зокрема, згiдно зi статтею 265 КЗпП фiнансова вiдповiдальнiсть за кожного працiвника при недотриманнi мiнiмальних державних гарантiй в оплатi працi становить 10 мiнiмальних зарплат, або 32000 грн.
Також з 1 сiчня передбачено новий вид фiнансовоï вiдповiдальностi - за недопуск державного iнспектора працi до перевiрки, коли вона здiйснюεться з метою виявлення працiвникiв з неоформленими трудовими договорами, виплати заробiтноï плати без нарахування i сплати εдиного внеску (виплата зарплати у конвертi) - у 100-кратному розмiрi мiнiмальноï заробiтноï плати, встановленоï законом на момент виявлення порушення, або 320000 грн.
Крiм того, внесено змiни до ст. 34 Закону Украïни "Про мiсцеве самоврядування в Украïнi" вiд 21.05.1997 № 280/97-ВР, якою передбачено з 01.01.2017 року надання органам мiсцевого самоврядування повноважень здiйснення на вiдповiдних територiях контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятiсть населення у порядку, встановленому законодавством та накладення штрафiв за його порушення.
Звертаεмо вашу увагу, що у разi порушення ваших прав при виплатi заробiтноï плати у розмiрi, меншому, нiж гарантовано державою, або примушення до написання заяви про переведення на скорочений робочий час та iнших порушень норм чинного законодавства про працю необхiдно звертатись на Урядову "гарячу лiнiю" за номером 1545, до Головного управлiння Держпрацi в Одеськiй областi або ïï територiальних представникiв на мiсцях, до профспiлкових органiв за наявностi.
ЗАХИЩАЙТЕ СВОÏ ПРАВА!
Управлiння Пенсiйного фонду Украïни
в Приморському районi м. Одеси.