Номер 17 (1457), 16.05.2019

КОЖНИЙ ПЕРШ ЗА ВСЕ - ЛЮДИНА

Не всi люди - наркозалежнi, але всi наркозалежнi - люди.

Саме це гасло стало основною думкою тренiнгу "Наркотична залежнiсть: знати, щоб допомогти!", який провела для журналiстiв ВБО "Конвiктус Украïна". Як виявилось, я не тiльки не знала багатьох нюансiв цiεï проблеми, але навiть не мала уявлення, як ïï правильно висвiтлювати. Можливо, для когось те, про що я дiзналася на тренiнгу, не стане новиною, але для мене зустрiч виявилася справжнiм вiдкриттям.

Розпочався тренiнг виступом €вгена Скляренка, експерта iз наркозалежностi та керiвника напрямку по роботi з наркозалежними в м. Киεвi "Конвiктус Украïна". Вiн окреслив теперiшню наркосцену в Украïнi та свiтi. Здивувало мене те, що зараз 60-70 % молодi задля розваг вживають наркотичнi засоби перорально, орально, просто вдихаючи ïх, не вважаючи себе наркозалежними. €вген розповiв про види наркотикiв та ïхню дiю на органiзм людини. Коли людина вперше вживаε наркотики, вона досягаε так званих 200 % задоволення. Далi людинi важко досягти такого ж ефекту, органiзм "голодуε" без наркотичних речовин. Експерт порiвнюε бажання наркотикiв до бажання ïсти, помноженого на тисячу. Жахливим ε те, що 30 % наркоспоживачiв вмираε, причому частiше - жiнки. Водночас ця хвороба пiддаεться лiкуванню. Держава видiляε кошти на ЗПТ (замiсна пiдтримувальна терапiя) - це вид лiкування наркотичноï залежностi, при якому використовують речовини, якi мають подiбну до героïну та морфiну дiю на головний мозок людини, i це дозволяε блокувати потяг до наркотикiв. Цiннiсть ЗПТ полягаε в тому, що вона даε змогу залежним споживачам вiдмовитися вiд вживання нелегальних речовин, значно зменшити ризик, пов'язаний з iн'εкцiями (ВIЛ, гепатити, iнфекцiï тощо), стабiлiзувати здоров'я, стати соцiально активними. Замiсна терапiя сприяε значному зниженню кримiнальноï активностi споживачiв наркотикiв, що створюε передумови для подальших позитивних змiн.

Наступним виступив Антон Басенко, менеджер програми РIТСН (Партнерство заради натхнення, трансформацiï та об`εднання для ефективноï вiдповiдi на ВIЛ), представник спiльноти людей, якi живуть iз наркозалежнiстю. Цiкавою ε iсторiя цiεï людини, адже вiн сам був наркозалежним протягом 11 рокiв. Все почалось простою пiдлiтковою цiкавiстю, яка пiзнiше стала хворобою. В 2004 роцi в Украïнi запустили проект з замiсноï терапiï, i Антон став одним iз тридцяти щасливчикiв, якi взяли у ньому участь. Програма побудована на тому, що пацiεнту необхiдно щодня приходити в певний медичний заклад, де пiд наглядом лiкаря приймають лiки, якi не викликають ейфорiï, а просто пiдтримують органiзм в необхiдному для повноцiнного життя станi.

Антон стверджуε, що ЗПТ допомогла йому зробити той ривок в життi, тi змiни, завдяки яким вiн зараз працюε в органiзацiï МБФ "Альянс громадського здоров`я". У нього ε дружина та новонароджений цiлком здоровий син, яким Антон дуже пишаεться. У певний момент наш герой усвiдомив свiй обов`язок дiлитися таким досвiдом iз тими, хто може завдяки замiснiй терапiï змiнити своε життя.

Далi ми розбирали помилки при висвiтленнi наркозалежностi, дiзналися про правильну термiнологiю. Зокрема, що невiрно вживати термiн "наркоман", а краще - "наркозалежний".

Потiм була практична частина. Ми вiдвiдали Киïвську мiську наркологiчну клiнiчну лiкарню "Соцiотерапiя", де завiдуючий денного стацiонару Гела Каландiя розвiяв стереотип щодо образу людини, яка отримуε ЗПТ. Вiн показав нам препарат, який дозуε замiснi речовини. Розповiв про пацiεнтiв. Як виявилось, ε такi, що можуть самостiйно вживати лiки поза лiкарнею, такi, якi вживають лише пiд контролем рiдних та тi, якi щодня вiдвiдують медичний заклад i отримують свою порцiю лише пiд наглядом лiкаря.

Пiзнiше було знайомство з ком`юнiтi "Конвiктус". Це органiзацiя, яка створюε ефективнi сервiси громадського здоров`я та пiдтримуε вразливi категорiï населення. "Конвiктус Украïна" ε надiйним партнером державних установ та громадських органiзацiй у реалiзацiï програм протидiï ВIЛ-iнфекцiï, туберкульозу, iншим соцiально небезпечним хворобам, реiнтеграцiï колишнiх ув`язнених у суспiльство та надання допомоги жiнкам, якi постраждали вiд насильства.

Потiм ми потрапили до молодiжного клубу "Street Power", який надаε послуги пiдлiткам, якi опинилися в складних життεвих обставинах. Алла Мельник, керiвниця цього клубу, розказала про дiтей, про ïхнi iсторiï, про ïхнiй розклад у клубi та про ïхнi досягнення, якими вона дуже пишаεться. Цей клуб став другом для дiтей, порадником та рятiвником.

Я багато що винесла з цього тренiнгу.

По-iншому глянула на проблему. Я зрозумiла, що наркозалежнiсть - це хвороба, а не шкiдлива звичка. Кожен хворiε на неï через рiзнi причини: хтось через цiкавiсть, хтось не знаходить себе у свiтi та прагне втекти вiд реальностi. Але кожен заслуговуε на розумiння та на допомогу.

Важливо пiдкреслити, що цей тренiнг проходив в рамках проекту "Партнерство заради натхнення, трансформацiï та об`εднання для ефективноï вiдповiдi на епiдемiю ВIЛ (PITCH)" (адмiнiструεться МБФ "Альянс громадського здоров`я").

The Partnership to Inspire, Transform and Connect the HIV response (PITCH) допомагаε людям, якi найбiльше постраждали вiд ВIЛ, одержати повний та рiвний доступ до послуг з ВIЛ та репродуктивного здоров`я. Програма змiцнюε спроможнiсть органiзацiй спiльнот пiдтримувати права груп, найбiльше постраждалих вiд ВIЛ, шляхом активноï участi в адвокацiï, зборi надiйноï доказовоï бази та розробцi значущих рiшень у сферi полiтики. PITCH - це стратегiчне партнерство мiж Aidsfonds, Мiжнародним Альянсом з ВIЛ/СНIДу та Мiнiстерством закордонних справ Нiдерландiв.

Ганна МАРУЩЕНКО.