Номер 31 (1276), 21.08.2015
Добовий графiк навантаження об'εднаноï енергетичноï системи Украïни маε значну нерiвномiрнiсть. Вiн характеризуεться пiком навантаження в години вечiрнього максимуму, провалом навантаження в години нiчноï зони доби i майже рiвномiрним споживанням електричноï потужностi протягом годин ранкового та денного часу доби.
При цьому рiзниця мiж максимальним та мiнiмальним споживанням електричноï потужностi протягом доби у зимовий перiод складаε понад 8000 МВт, а у лiтнiй - 5000 МВт. Це призводить до значних витрат палива на теплових електростанцiях через необхiднiсть забезпечення щоденних пускiв-зупинень близько 10 енергоблокiв. Як наслiдок, отримуεмо перевитрати палива та зростання вартостi електричноï енергiï, яка виробляεться.
Важливим чинником економiï енергоресурсiв, зокрема - газу, та вирiвнювання добового графiка електричних навантажень у перiод нiчного провалу ε застосування на котельнях i теплоцентралях комунальноï сфери модульних електричних теплових пунктiв з автоматичним регулюванням задля пiдiгрiву зворотноï мережноï води перед подачею ïï в котел. Це не потребуε реконструкцiï мереж, водночас дозволяε заощадити до 30 % природного газу, пiднiмаε навантаження вночi за рахунок вiльних потужностей трансформаторiв та резерву пропускноï спроможностi електричних мереж.
Враховуючи нинiшню напружену ситуацiю як з видобутком, так i з постачанням вугiлля на тепловi електростанцiï, питання забезпечення сталого електропостачання споживачам у деннi та вечiрнi години доби залишаεться прiоритетним.
Посприяти забезпеченню сталого функцiонування об'εднаноï енергетичноï системи Украïни можуть i споживачi, рацiонально регулюючи режими споживання електричноï енергiï. Зокрема - зменшуючи споживання електричноï потужностi в години максимальних навантажень ОЕС Украïни та збiльшуючи навантаження на електромережi у нiчнi години доби.
Враховуючи, що в структурi електроспоживання Украïни частка населення складаε близько 30 %, економiчна зацiкавленiсть украïнцiв у застосуваннi енергоεмних електроприладiв в нiчний час може стати дiεвим чинником енергозбереження у масштабi цiлоï краïни.
В Украïнi для розрахункiв за електричну енергiю дiε спецiальний механiзм, що даε можливiсть позитивно впливати на форму добового графiка навантаження. Це - тарифи, диференцiйованi за перiодами часу. За ринкових умов господарювання цей iнструмент ε одним з найбiльш ефективних засобiв управлiння попитом на споживання електричноï потужностi.
Значна частина споживачiв, якi нинi розраховуються за дифтарифами, належать до групи "Промисловiсть" i суттεво впливають на форму добового графiка навантаження цiεï групи, адже питома вага таких споживачiв у данiй групi становить близько 50 %. Разом з тим кiлькiсть побутових абонентiв, якi розраховуються за диференцiйованими тарифами, складаε лише близько 0,8 % вiд ïх загальноï кiлькостi, а ïхнiй обсяг споживання електроенергiï у 2014 роцi склав приблизно 2,0 % вiд загального споживання електричноï енергiï населенням.
Усе це свiдчить про необiзнанiсть населення з можливостями економiï коштiв при розрахунках за електроенергiю залежно вiд перiодiв доби ïï користування.
З метою сприяння роботi енергосистеми Украïни споживачам пропонуεться перехiд на розрахунки за тарифами, диференцiйованими за перiодами часу. Застосування таких тарифiв дозволить дiεво заощадити грошовi кошти в оплатi за електроенергiю, за умови здiйснення наступних заходiв:
для населення:
- використання бiльшого обсягу електричноï енергiï в нiчнi години доби;
- застосування енергоεмних електроприладiв у перiод з 8-ï до 11-ï години та з 17-ï до 22-ï години;
для споживачiв:
- перенесення часу роботи пiдприεмств, якi працюють в одну змiну, на нiчнi години доби, для тих, якi працюють у першу та другу змiни, - перенесення роботи другоï змiни на нiчнi години доби;
- незастосування енергоεмного обладнання як для опалення, так i в технологiчних процесах у перiод з 8-ï до 11-ï години та з 17-ï до 22-ï години;
- зниження пiдприεмствами з безперервним циклом роботи навантаження у перiод з 8-ï до 22-ï години доби.
Самостiйне впровадження споживачами зазначених заходiв забезпечить зменшення нерiвномiрностi добового графiка навантаження об'εднаноï енергетичноï системи Украïни, збiльшить стiйкiсть роботи вiтчизняноï енергосистеми та дозволить зменшити вартiсть виробництва електроенергiï тепловими електростанцiями.
Перейти на дифтарифи нескладно - для цього слiд лише звернутись до мiсцевоï електропостачальноï органiзацiï iз вiдповiдною заявою. Вам буде надано всебiчне сприяння та усi необхiднi роз'яснення.