Подшивка Свежий номер Реклама О газете Письмо в редакцию Наш вернисаж Полезные ссылки

Коллаж Алексея КОСТРОМЕНКО

НОВОСТИ
Проблемы и решения
Острая тема
Актуальная тема
Вокруг Света
Спрашивайте - отвечаем
Спорт
Мяч в игре
Культура
Пожелтевшие страницы
16-я полоса

+ Новости и события Одессы

Культура, происшествия, политика, криминал, спорт, история Одессы. Бывших одесситов не бывает!

добавить на Яндекс

Rambler's Top100

Що читати украïнським дiтям?

Дитячоï лiтератури в Украïнi нiбито достатньо. Однак один з перспективних напрямкiв лишаεться вiльним. Мова йде про такий лiтературний жанр, як нон-фiкшн.

У таких творах на реальних прикладах дiтям вiдкривають якусь частину життя суспiльства та навколишнього свiту. Цей жанр давно вже користуεться популярнiстю серед дорослих. У розвинених краïнах усе бiльше з`являεться таких книжок i для дiтей.

Варто зазначити, що першовiдкривачем нон-фiкшн можна вважати знаменитого радянського поεта та перекладача Самуïла Маршака. Саме вiн у серединi 1920-х рокiв залучав до красного письменства людей, якi пройшли серйозну життεву школу та були визнаними професiоналами у певних галузях. Так, зокрема, увiйшли до лiтератури Борис Житков та Вiталiй Бiанкi, багато iнших авторiв знаних дитячих книжок.

Зараз видавничий бум жанру нон-фiкшн для дiтей переживають розвиненi краïни. А полицi украïнських книгарень переважно заповненi художньою лiтературою. I процес популяризацiï нон-фiкшн у нас тiльки починаεться.

Кураторка дитячоï програми Мiжнародного фестивалю "Книжковий Арсенал" Юлiя Козловець вважаε, що таких книжок у нас ще замало. Але ми маεмо змогу взяти все найкраще з нон-фiкшн лiтератури, що ε у свiтi, i втiлити це у своïй краïнi. Як кажуть, м`яч на боцi видавцiв, якi могли б взятися за випуск такого роду видань.

Експертка бачить два шляхи створення та популяризацiï такоï лiтератури.

Перший шлях, коли вiдомий дитячий письменник починаε спiвпрацювати з науковими чи навчальними закладами, iз людьми, якi знають, про що саме треба писати, тобто фахiвцями, i тодi у результатi цiεï спiвпрацi виходять дитячi нон-фiкшн книжки. Другий шлях - це коли за справу береться науковець, фахiвець, який щиро цiкавиться тим, що вивчаε, i вмiε заразити цiεю любов'ю усiх довкола - i дорослих, i дiтей.

Така лiтература повинна не тiльки давати дiтям нову важливу iнформацiю, але й бути цiкавою, захоплювати ïх. Як приклад, панi Юлiя наводить Стiвена Гокiнга, який спiльно з дочкою Люсi написав книжку "Джордж i таεмний ключ до всесвiту", пiсля чого чимало дiтей почали захоплюватися астрофiзикою.

З цiεï точки зору подивимося на найкращi дитячi та пiдлiтковi книжки 2016 року, що ïх обрали украïнськi критики та фахiвцi з видавничоï справи.

Книжки для найменших (0-3 роки) - Мар`яна Прохасько "Кучерявi повертаються у мiсто". Ця книжка - про звичайну сiм`ю Кучерявих, з якою трапляються рiзнi пригоди.

Книжки-картинки (4-8 рокiв) - Оксана Була "Зубр шукаε гнiздо". Усiма важливими справами в лiсi порядкують дивовижнi туконi. Ось i зараз вони готуються вiдвiдати звiрiв, якi взимку лягають спати. Туконi вкладають ïх у лiжечка i дбають, щоб нiкому нiчого не бракувало. Але ε звiрi, якi взимку не сплять. Зубр звик блукати у снiгах в пошуках ïжi. Вiн навiть не пiдозрював, що можна спокiйно собi дрiмати в барлозi, коли надворi мороз. Допоки одного дня не зустрiв ведмедя, який саме готувався заснути...

Поезiя для дiтей - "Шалахмонеси" - подарунковий варiант видання дитячих вiршiв вiдомого украïнського поета Григорiя Фальковича. У цiй книжцi можна читати вiршi i читати малюнки, виконанi в стилi оформлення середньовiчних манускриптiв. Дiти прочитають, що трапилося з курочкою, яка зробила манiкюр, чому дiти люблять ходити в театр i ще багато iнших iсторiй.

Проза для дошкiльного та молодшого шкiльного вiку - Катерина Мiхалiцина "Хто росте у парку". Катерина Мiхалiцина; iлюстрацiï Оксани Були. - Львiв: Видавництво Старого Лева, 2016.

Маленький паросток, що вирiс у парку, роззираεться довкола, уважно приглядаεться до своïх сусiдiв - берези, дуба, горобини, клена, ясена, явора, каштана, тополi, верби - i шукаε, чий же вiн. Бо бути нiчийним - сумно.

Проза для середнього шкiльного вiку - Саша Кочубей "Сiм нескладух Говорухи". Височенна як жирафа однокласниця €ва, образившись на Андрiйка Говоруху (шкiльне прiзвисько Андроïд), напророчила йому сiм неприεмностей - нескладух. I ось вони починають збуватися - i хлопець усе дужче нервуε, через що раз у раз потрапляε в усе кумеднiшi ситуацiï. Аж доки раптом не з`ясовуεться, що насправдi... Говоруха з €вою одного зросту, а рахувати веснянки на обличчi дiвчинки дуже навiть цiкаво!

Книжки для старшого шкiльного вiку - Оксана Лущевська "Задзеркалля". Нiкому не подобаεться лежати в лiкарнi. Але тут у Сашки ε Ростя - ïï перше справжнε кохання. Тож вона почуваεться щасливою, аж доки на сусiдньому лiжку не опиняεться знайома дiвчина Дiна за крок вiд смертi. Хто винен, що Дiнка стрибнула в Задзеркалля? I чи вдасться ïй знайти дорогу назад, якщо Сашка цього дуже-дуже захоче?

Пiзнавальнi книжки - Богдана Тихолоз, Наталя Тихолоз "Франко вiд А до Я". Це абетка-енциклопедiя про Iвана Франка. Ми звикли називати його украïнським Каменярем, Вiчним революцiонером, енциклопедистом та генiεм через неймовiрну жагу до знань i працелюбство. Але чи знаεмо ми насправдi, яким Франко був: що любив, якi мав хобi, куди подорожував? В цiй книзi багато фактiв, гумору, вмiння дивитися на себе та iнших без зайвого пафосу, а ще стiльки цiкавого i ранiше незнаного.

Спецiальна вiдзнака журi за дебют - Ольга Купрiян "Солонi поцiлунки". Навiть i подумати не могла Мiлка, що в день ïï чотирнадцятилiття вибухне стiльки проблем. На межi краху опиниться все, що було iдеальним чи виглядало таким. Сiм`я, в якiй батьки роками пiсля смертi сина не спiлкуються. Чарiвна зовнiшнiсть, якiй бракуε хiба що грудей бiльшого розмiру. Високi оцiнки, крiм iз кiлькох точних предметiв. Близька подруга, якоï не розумiти. Звабливий хлопець, який ще не знаε себе. Запаморочливi французькi поцiлунки iз солоним присмаком слiз... Як склеïти те, що розбито вщент? I чи потрiбно склеювати?

Як бачимо, книжок, якi можна було б вiднести до жанру нон-фiкшн, у цьому списку зовсiм мало. Отже украïнським письменникам ε над чим працювати.

Андрiй РАЙКОВ.

Версия для печати


Предыдущая статья

Следующая статья
Здесь могла бы быть Ваша реклама

    Кумир

З питань придбання звертайтеся за адресою.