Подшивка Свежий номер Реклама О газете Письмо в редакцию Наш вернисаж Полезные ссылки

Коллаж Алексея КОСТРОМЕНКО

Номер 35 (1524)
29.10.2020
НОВОСТИ
Записки фоторепортера
Актуальная тема
Здоровье
Вокруг Света
Туризм
Спорт
Мяч в игре
Повесть
Официально
12-я полоса

+ Новости и события Одессы

Культура, происшествия, политика, криминал, спорт, история Одессы. Бывших одесситов не бывает!

добавить на Яндекс

Rambler's Top100

Номер 35 (1524), 29.10.2020

Спадщина: вiсiм запитань про строки для прийняття

Коли в сiм’ю приходить горе i раптово помирає близька людина, мало хто одразу замислюється про належне оформлення спадщини. Саме тому законодавець визначив строк в 6 мiсяцiв, протягом якого треба звернутися до нотарiуса iз вiдповiдною заявою. Але життя непередбачуване, i трапляється так, що спадкоємцi з рiзних причин пропускають цей строк.

Як бути тодi? Саме з таким питанням до Великомихайлiвського бюро правовоï допомоги, що на Одещинi, звернулася панi Олена. Вона розповiла, що в лютому 2019 року померла ïï мати i залишила ïй у спадок будинок та земельну дiлянку. До нотарiуса клiєнтка звернулася лише в жовтнi 2019 року i отримала вiдмову, оскiльки вiдведений строк в 6 мiсяцiв сплинув.

Начальниця бюро Ольга Вуколова з’ясувала, що причини, з яких панi Олена не звернулася в нотарiальну контору вчасно, є досить поважними — тривала хвороба з оперативним втручанням, пiсля якого довгi поïздки ïй були протипоказанi.

За таких обставин єдиним виходом було подання позовноï заяви про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. 22 липня 2020 року Великомихайлiвський районний суд Одеськоï областi, розглянувши позовну заяву та доданi матерiали, задовольнив позовнi вимоги в повному обсязi та встановив додатковий строк в 6 мiсяцiв для подання заяви про прийняття спадщини.

Коментує начальниця Великомихайлiвського бюро правовоï допомоги Роздiльнянського мiсцевого центру з надання БВПД Ольга Вуколова:

Чи у всiх випадках строк для прийняття спадщини становить 6 мiсяцiв?

Загальний строк для прийняття спадщини дорiвнює шести мiсяцям i починає вираховуватися з дня смертi спадкодавця або з дня, з якого вiн був оголошений померлим.

Як бути, коли цей строк пропущено?

Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, вiн вважається таким, що не прийняв ïï. У разi пропущення шестимiсячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для ïï прийняття за письмовою згодою iнших спадкоємцiв, якi прийняли спадщину або на пiдставi судового рiшення. В ситуацiï з панi Оленою iнших спадкоємцiв не було, саме тому приймалося рiшення про подання позовноï заяви до суду.

Якi причини для пропуску строку для прийняття спадщини визнаються поважними?

Як свiдчить судова практика, поважними визнаються причини, пов’язанi з об’єктивними, непереборними, iстотними труднощами для спадкоємця на вчинення дiй для прийняття спадщини, зокрема: тривала хвороба, перебування тривалий час за кордоном, вiдбування покарання в мiсцях позбавлення волi, перебування на строковiй вiйськовiй службi в Збройних Силах Украïни, необiзнанiсть спадкоємця про наявнiсть заповiту тощо.

Якi докази беруться судами до уваги?

Зазвичай судами беруться до уваги переважно письмовi докази — довiдки медичних установ, довiдки про перебування у вiдрядженнi чи за межами Украïни, iншi довiдки, акти, листування, що можуть пiдтвердити обставини, якi унеможливлювали звернення до нотарiальноï контори у встановленi строки.

А якi причини поважними не визнаються?

Наприклад, юридична необiзнанiсть про строк в 6 мiсяцiв для звернення до нотарiуса чи похилий вiк або непрацездатнiсть спадкоємця, несприятливi погоднi умови чи вiдсутнiсть коштiв для проïзду до мiсця вiдкриття спадщини не вважаються поважними причинами.

Куди необхiдно звертатися з позовною заявою?

Позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини пред’являються за мiсцем знаходження нерухомого майна або основноï його частини.

Чи потрiбно сплачувати судовий збiр?

За подання такоï позовноï заяви справляється судовий збiр у розмiрi 0,4 розмiру прожиткового мiнiмуму для працездатних осiб (станом на 01.10.2020 року — 840,80 грн), якщо особа не звiльнена вiд його сплати вiдповiдно до законодавства.

А якщо спадкоємець, пiсля того, як суд надасть йому додатковий строк для прийняття спадщини пропустить i його?

Якщо суд своïм рiшенням визначив спадкоємцю додатковий строк для прийняття спадщини, але вiн цим не скористався та не звернувся до нотарiуса iз вiдповiдною заявою, то в подальшому цей спадкоємець не може знову ставити питання про визначення йому ще одного додаткового строку для прийняття спадщини.

Регiональний центр з надання безоплатноï вторинноï правовоï допомоги в Одеськiй областi: вул. Льва Толстого, 6, м. Одеса, 65023. Контактний телефон: (048) 726-22-23. Єдиний телефонний номер системи безоплатноï правовоï допомоги: 0-800-213103. Електронна адреса: office.odesa.legalaid@gmail.com, office.odesa@legalaid.od.ua.

Версия для печати


Предыдущая статья

Следующая статья
Здесь могла бы быть Ваша реклама

    Кумир

З питань придбання звертайтеся за адресою.