Подшивка Свежий номер Реклама О газете Письмо в редакцию Наш вернисаж Полезные ссылки

Коллаж Алексея КОСТРОМЕНКО

Номер 04 (1571)
17.02.2022
Проекты и успехи
Проблемы и решения
Вокруг Света
Культура
Актуально
Память
Спорт

+ Новости и события Одессы

Культура, происшествия, политика, криминал, спорт, история Одессы. Бывших одесситов не бывает!

добавить на Яндекс

Rambler's Top100

Номер 04 (1571), 17.02.2022

ПЕНСIЙНИЙ ФОНД ПОВIДОМЛЯЄ

Пiдбiрку важливих новин ми отримали вiд Вiддiлу обслуговування громадян № 14 (сервiсний центр) Головного управлiння ПФУ в Одеськiй областi.

Зарахування до пiльгового стажу перебування на iнвалiдностi внаслiдок нещасного випадку на виробництвi

Статтею 24 Закону Украïни "Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування" (далi — Закон № 1058) передбачено, що час перебування на iнвалiдностi у зв’язку з нещасним випадком на виробництвi або професiйним захворюванням зараховується до стажу роботи в шкiдливих умовах, який дає право на призначення пенсiï на пiльгових умовах i в пiльгових розмiрах.

Водночас частиною четвертою статтi 24 Закону № 1058 передбачено, що перiоди трудовоï дiяльностi та iншi перiоди, що зараховувалися до стажу роботи для призначення пенсiï до набуття чинностi цього закону (до 01.01.2004 року), зараховуються до страхового стажу в порядку i на умовах, передбачених законодавством, що дiяло ранiше, крiм випадкiв, передбачених цим законом.

Вiдповiдно до статтi 56 Закону Украïни "Про пенсiйне забезпечення" час перебування на iнвалiдностi у зв’язку з нещасним випадком на виробництвi або професiйним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсiï за вiком, а також до стажу роботи в шкiдливих умовах, який дає право на призначення пенсiï на пiльгових умовах i в пiльгових розмiрах.

Тобто:

— час перебування на iнвалiдностi у зв’язку з нещасним випадком на виробництвi або професiйним захворюванням за перiод до 01.01.2004 року зараховується як до страхового стажу, так i до стажу, що дає право на пiльгову пенсiю (якщо нещасний випадок стався пiд час роботи в шкiдливих умовах або внаслiдок профзахворювання);

— час перебування на iнвалiдностi у зв’язку з нещасним випадком на виробництвi або професiйним захворюванням за перiод пiсля 01.01.2004 року зараховується тiльки до стажу, що дає право на призначення пенсiï на пiльгових умовах i в пiльгових розмiрах (якщо нещасний випадок стався пiд час роботи в шкiдливих умовах або внаслiдок профзахворювання). До страхового стажу, з урахуванням якого визначається розмiр пенсiï, цей перiод не зараховується.

Питання по Постановi КМУ вiд 22.02.2021 № 127

Розмiр пенсiï залежить вiд двох показникiв — заробiтку та стажу, i якщо один iз цих показникiв невисокий, то, вiдповiдно, й розмiр пенсiï невеликий.

Навiть при великому стажi, але при невисокiй заробiтнiй платi розмiр пенсiй, обчислений з iндивiдуальних показникiв, може бути на рiвнi прожиткового мiнiмуму.

В зв’язку з чим згiдно Постанови Кабiнету мiнiстрiв Украïни вiд 22.02.2021 року № 127 "Про додатковi заходи соцiального захисту пенсiонерiв у 2021 роцi" (зi змiнами) запроваджено доплату, щоб люди, якi мають багато стажу, але у яких була мала заробiтна плата, отримували хоч трохи бiльшу пенсiйну виплату.

Тобто вiдповiдно до Постанови, коли щомiсячний розмiр пенсiйних виплат з урахуванням надбавок, пiдвищень, додаткових пенсiй, цiльовоï грошовоï допомоги, сум iндексацiï, щомiсячноï компенсацiï в разi втрати годувальника внаслiдок Чорнобильськоï катастрофи, iнших доплат до пенсiй, встановлених законодавством (крiм пенсiй за особливi заслуги перед Украïною), не досягає 2200 гривень, надається щомiсячна доплата до пенсiï в сумi, що не вистачає до зазначеного розмiру, при наявностi страхового стажу (30 рокiв для жiнок i 35 рокiв для чоловiкiв).

Право на достроковий вихiд на пенсiю за вiком вiйськовослужбовцiв

Умови та норми, що визначають право на достроковий вихiд на пенсiю за вiком, регулюються статтею 115 Закону Украïни "Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування".

Категорiï вiйськовослужбовцiв, якi мають право на достроковий вихiд на пенсiю за вiком:

— вiйськовослужбовцi, особи начальницького i рядового складу органiв внутрiшнiх справ, полiцейськi, якi брали участь у бойових дiях, в антитерористичнiй операцiï в районах ïï проведення, у здiйсненнi заходiв iз забезпечення нацiональноï безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройноï агресiï Росiйськоï Федерацiï у Донецькiй та Луганськiй областях в районах ïх здiйснення;

— особи, яким встановлено iнвалiднiсть внаслiдок поранення, контузiï, калiцтва, отриманих пiд час захисту Батькiвщини, або пiд час виконання iнших обов’язкiв вiйськовоï служби (службових обов’язкiв), або внаслiдок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронтi, виконанням iнтернацiонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичнiй операцiï в районах ïï проведення, у здiйсненнi заходiв iз забезпечення нацiональноï безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройноï агресiï Росiйськоï Федерацiï у Донецькiй та Луганськiй областях в районах ïх здiйснення;

— дружини (чоловiки), якщо вони не взяли повторний шлюб, i батьки вiйськовослужбовцiв, осiб начальницького i рядового складу органiв внутрiшнiх справ, полiцейських, якi померли (загинули) у перiод проходження вiйськовоï служби (виконання службових обов’язкiв) чи пiсля звiльнення iз служби, але внаслiдок поранення, контузiï, калiцтва, отриманих пiд час виконання обов’язкiв вiйськовоï служби (службових обов’язкiв), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронтi, лiквiдацiєю наслiдкiв Чорнобильськоï катастрофи, виконанням iнтернацiонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичнiй операцiï в районах ïï проведення, у здiйсненнi заходiв iз забезпечення нацiональноï безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройноï агресiï Росiйськоï Федерацiï у Донецькiй та Луганськiй областях в районах ïх здiйснення;

— особи, яким надано статус учасника бойових дiй вiдповiдно до пунктiв 20, 21 статтi 6, особи з iнвалiднiстю внаслiдок вiйни вiдповiдно до пунктiв 12 та 13 статтi 7 Закону Украïни "Про статус ветеранiв вiйни, гарантiï ïх соцiального захисту";

— особи з числа резервiстiв i вiйськовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дiй вiдповiдно до пункту 19 статтi 6, особи з iнвалiднiстю внаслiдок вiйни вiдповiдно до пункту 11 статтi 7 Закону Украïни "Про статус ветеранiв вiйни, гарантiï ïх соцiального захисту";

— дружини (чоловiки), якщо вони не взяли повторний шлюб, i батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чиннiсть Закону Украïни "Про статус ветеранiв вiйни, гарантiï ïх соцiального захисту", вiдповiдно до абзацiв шостого i сьомого пункту 1 статтi 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статтi 10 зазначеного Закону з числа сiмей резервiстiв i вiйськовозобов’язаних;

— дружини (чоловiки), якщо вони не взяли повторний шлюб, дiти, якi стали особами з iнвалiднiстю до досягнення повнолiття, i батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чиннiсть закону Украïни "Про статус ветеранiв вiйни, гарантiï ïх соцiального захисту", вiдповiдно до абзацу чотирнадцятого пункту 1 статтi 10 зазначеного закону,
пiсля досягнення чоловiками 55 рокiв, жiнками — 50 рокiв та за наявностi страхового стажу не менше 25 рокiв у чоловiкiв i не менше 20 рокiв у жiнок.

Щодо зарахування навчання до стажу при призначеннi пенсiï

До 1 сiчня 2004 року до страхового стажу для отримання пенсiï зараховується документально пiдтверджене навчання на очнiй формi.

Тобто для пiдтвердження перiоду навчання необхiдно надати дипломи, свiдоцтва, посвiдчення, довiдки чи iншi документи.

До дипломiв про вищу освiту, виданих навчальними закладами 1985 року, не встановлено обов’язкових вимог щодо наявностi в них вiдомостей про форму навчання. Тому в таких дипломах не зазначено iнформацiю щодо форми навчання особи в навчальному закладi. Тому необхiдно надати уточнювальну довiдку, в якiй зазначається iнформацiя щодо форми навчання.

Важливо та необхiдно звернути увагу на те, що, якщо термiн навчання, зазначений в дипломi, перевищує п’ять рокiв, необхiдно також надавати уточнювальну довiдку про тривалiсть навчання в навчальному закладi з зазначенням повного навчального перiоду чи окремих його етапiв.

У випадках, якщо навчальний заклад розмiщений на тимчасово непiдконтрольнiй Украïнi територiï Луганськоï чи Донецькоï областей, необхiдно з’ясувати щодо факту перемiщення закладу на територiю населеного пункту, де органи державноï влади здiйснюють своï повноваження. Тобто чи було здiйснено перереєстрацiю зазначеного навчального закладу на пiдконтрольнiй Украïнi територiï.

Якщо заклад був перереєстрований, необхiдно звернутися iз письмовою заявою про видачу архiвноï довiдки з вiдомостями про навчання, зокрема про форму навчання.

Якщо заклад не перемiщено з тимчасово окупованоï територiï Украïни, то заяву необхiдно подати до Мiнiстерства освiти та науки Украïни (м. Киïв, просп. Перемоги, буд. 10, ez@mon.gov.ua), додавши копiю паспорта, копiю диплома та у разi необхiдностi копiю свiдоцтва про шлюб.

Мiнiстерство освiти i науки Украïни, як центральний орган виконавчоï влади, в межах своïх повноважень визначить заклад, який видасть архiвну довiдку про навчання або виписку iз журналу видачi документiв про вищу освiту.

У разi якщо такi архiви вiдомостей недоступнi, необхiдно звернутися в суд за мiсцем проживання iз заявою про встановлення факту навчання та в разi винесення позитивного рiшення за заявою надати документи до органiв Пенсiйного фонду.

Додатково повiдомляємо: з 1 сiчня 2004 року згiдно Закону Украïни "Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування" перiоди навчання в училищах, вищих, середнiх та iнших навчальних закладах не зараховуються до страхового стажу.

Щодо призначення пенсiï жiнкам, якi народилися у перiод з 1 сiчня 1962 року по 31 грудня 1962 року

Постановою Кабiнету мiнiстрiв Украïни вiд 15 вересня 2021 року № 963 "Про додатковий соцiальний захист окремих категорiй осiб у 2022 роцi та в подальшому" передбачено, зокрема, встановлення при призначеннi пенсiй за вiком жiнкам, якi народилися у 1962 роцi, щомiсячного пiдвищення в розмiрi 9 % пенсiï, обчисленоï вiдповiдно до статтi 27 Закону Украïни вiд 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування" (далi — Закон № 1058).

Пiдвищення до пенсiï встановлюється при дотриманнi таких умов:

— дата народження жiнки — з 1 сiчня 1962 року по 31 грудня 1962 року;

— пенсiя за вiком призначається вiдповiдно статтi 26 Закону № 1058 вперше (ранiше жiнка не отримувала будь-яку пенсiю).

Тобто, жiнки, якi ранiше отримували пенсiю по iнвалiдностi, за вислугу рокiв чи у зв’язку з втратою годувальника, при переведеннi на пенсiю за вiком права на встановлення пiдвищення не мають.

Розмiр пiдвищення визначається iндивiдуально та залежить вiд розмiру пенсiï жiнки, обчисленоï з урахуванням набутого стажу та заробiтноï плати, з якоï сплачено страховi внески.

Зазначене пiдвищення встановлюється в межах максимального розмiру пенсiï, визначеного Законом № 1058, — 10 прожиткових мiнiмумiв, визначених для осiб, якi втратили працездатнiсть.

Пiдвищення до пенсiй жiнкам в розмiрi 9 % встановлюється починаючи з 2022 року.

Отже, жiнкам, якi народилися у перiод по 31 грудня 1961 року, при призначеннi пенсiй за вiком, в тому числi за зверненнями у 2022 роцi, встановлюється пiдвищення до пенсiï на умовах та у розмiрi, визначеному частиною 3 статтi 29 Закону № 1058, — 2,5 % за кожнi шiсть мiсяцiв бiльш пiзнього виходу на пенсiю, починаючи з 55 рокiв до досягнення ними 60-рiчного вiку.

Версия для печати


Предыдущая статья

Следующая статья
Здесь могла бы быть Ваша реклама

    Кумир

З питань придбання звертайтеся за адресою.