Подшивка Свежий номер Реклама О газете Письмо в редакцию Наш вернисаж Полезные ссылки

Коллаж Алексея КОСТРОМЕНКО

Номер 04 (1571)
17.02.2022
Проекты и успехи
Проблемы и решения
Вокруг Света
Культура
Актуально
Память
Спорт

+ Новости и события Одессы

Культура, происшествия, политика, криминал, спорт, история Одессы. Бывших одесситов не бывает!

добавить на Яндекс

Rambler's Top100

Номер 04 (1571), 17.02.2022

ЗМIНА ПРIЗВИЩА ДИТИНИ

Кориснi поради з цього питання надала адвокат Яна КОВАЛЬ.


Прiзвище дитини визначається за прiзвищем батькiв (якщо внаслiдок укладення шлюбу дружина взяла прiзвище чоловiка). Якщо мати i батько мають рiзнi прiзвища, прiзвище дитини визначається за ïхньою згодою. Батьки також можуть присвоïти дитинi подвiйне прiзвище.

Якщо матiр дитини не перебуває у шлюбi та коли немає спiльноï заяви батькiв, запис про батька дитини у Книзi реєстрацiï народжень провадиться за прiзвищем та громадянством матерi, а iм’я та по батьковi батька дитини записуються за ïï вказiвкою.

Якщо матiр i батько дитини змiнюють своï прiзвища, тодi змiнюється й прiзвище дитини, але якщо дитина вже досягла 7 рокiв, змiна ïï прiзвища вiдбувається лише за ïï згодою. З 14 рокiв дiти мають право iнiцiювати процедуру замiни власного прiзвища, однак для цього потрiбна згода батькiв або того з них, з ким проживає дитина. А от з 16 рокiв дитина вже має повне право самостiйно змiнити своє прiзвище.

Разом з тим батько/матiр мають право самостiйно подавати документи на змiну прiзвища дитини у випадках, коли один з батькiв:

— помер або оголошений померлим;

— визнаний безвiсно вiдсутнiм;

— визнаний обмежено дiєздатним;

— визнаний недiєздатним;

— позбавлений батькiвських прав щодо цiєï дитини;

— записи про нього вилученi з актового запису про народження дитини;

— батько дитини внесений до актового запису про ïï народження за заявою матерi.

Якщо батьки не можуть дiйти згоди щодо прiзвища своєï дитини, спiр мiж ними може вирiшуватися органом опiки та пiклування або судом.

Якщо один з батькiв вирiшив змiнити прiзвище своєï дитини, в той час коли iнший з батькiв категорично проти цього, пiд час розгляду судовоï справи треба буде довести, що iнший з батькiв свiдомо не пiклується про фiзичний i духовний розвиток дитини. При вирiшеннi справ такоï категорiï суд на перше мiсце ставить iнтереси дiтей, оцiнка яких включає в себе пошук балансу мiж усiма елементами, необхiдними для прийняття рiшення, а тому часта змiна прiзвища малолiтньоï дитини через конфлiкт мiж батьками не вiдповiдатиме ïï iнтересам та гармонiйному розвитку.

Разом з тим саме по собi встановлення батькiвства не є пiдставою для змiни прiзвища дитини.

Рекомендую в позовi зазначати:

— моральнi причини змiни прiзвища дитинi (носiння прiзвища приносить дитини моральнi страждання, болiснi спогади, впливає на ïï емоцiйний стан);

— практичнi (важкiсть промови, неблагозвучнiсть, невдале сполучення прiзвища, iм’я та по батьковi, рiзна нацiональнiсть позивача та вiдповiдача, про що свiдчить прiзвище).

Доречно буде звернути увагу суду на те, що змiна прiзвища дитини нiяким чином не повинна впливати на законнi права та обов’язки батька щодо дитини. Проте навiть якщо вимоги щодо змiни прiзвища дитини будуть задоволенi судом першоï iнстанцiï, то, як показує практика, апеляцiйний або касацiйний суд ïх в подальшому скасовує.

Тож, маючи нагоду, нагадаю прислiв’я: "Попереджений — значить озброєний!"

Версия для печати


Предыдущая статья

Следующая статья
Здесь могла бы быть Ваша реклама

    Кумир

З питань придбання звертайтеся за адресою.